İklim değişikliği ve müze koleksiyonlari

User menu

Iklim değişikliği kapaği görüntü

Dünyamızın değişen iklimi, fırtınaların dramatik etkileri, yükselen su seviyeleri, göçle ilgili düzenin ve doğal yaşam ortamının değişmesi veya kirlilik nedeniyle artan sağlık riskleri şeklinde sonuçlanmaktadır. Bizlere her zaman zevk veren ve bizleri her zaman etkileyen dünyanın kültür hazinelerinin uzun vadeli korunmasını, hava durumu ve sıcaklıktaki değişimler de etkileyebilir.
İklim değişikliği ile ortaya çıkan tehditler sadece açık alanda yer almamaktadır. Bu durumdan müzelerimizdeki hassas ve kırılgan hazineler de çabuk etkilenebilir. Önceden çevresel denetime ihtiyaç duymayan müzeler ve özel koleksiyonlar, çok geçmeden koruma sorumluluğu açısından böyle bir denetime ihtiyaç duyacaktır. Çevresel sistemler tarafından korunan bu koleksiyonlar, eğer bu sistemler güncellenmez ve kapasiteleri arttırılmazsa, daha büyük bir risk altında olacaktır. Tarihi binalar, anıtlar ve arkeolojik sit alanları için hazırlanan bakım planlarının değişen iklime uyarlanması gerekir.
Önceden iyi planlama yapılmazsa, bu ihtiyaçlar yüksek maliyetlere neden olur ve eninde sonunda geleneksel çözümler küresel iklim sorunumuza doğrudan katkı sağlayabilir. Daha elverişli, kolayca satın alınabilir ve çevresel açıdan sürdürülebilir sistemlerin geliştirilmesi şimdi her zamankinden daha önemli. Bu ve başka pek çok konu, bu yuvarlak masa toplantısının odak noktasıdır.

Participants: 
The National Gallery London
IIC
Date: 
Tuesday, 16 September, 2008 - 23:00
Place: 
Westminster
London
United Kingdom

Login to join the discussion

If you are a member, you can log in to join the discussion.